| Pitch: | 8 mm / 0.315 inch |
| Belt Surface: | Open, Smooth Surface |
| Minimum Width: | 101.6 mm / 4 inch |
| Open Area (%): | 34%. ( Biggest opening 6,5 x 13mm ) |
| Flight: | No |
| Sidewall: | No |
| Rod: | Ø3 mm / 0.118 inch |
| Approved: | FDA and EU |
| Curve: | No |
| Color: | Additional colors avaliable |
| Cleanability: | Good |
| Belt Thickness: | 6 mm / 0.236 inch |
| Min. Nosebar Diameter: | 6 mm / 0.236 inch |
| BELT MATERIAL | BELT STRENGHT | TEMPERATURE | BELT WEIGHT | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| STRAIGHT | CURVE | oC / oF (min) | oC / oF (max) | Kg/m2 / lb/ft2 | |||
| N/m | lb/ft | N/m | lb/ft | ||||
| Acetal | 2650 | 181 | – | – | -43 / -45.4 | +110 / +230 | 4.4 / 0.90 |
You can download the e-Catalog for detailed review of Modutech product varieties.