| Pitch: | 12.7 mm / 0.5 inch |
| Belt Surface: | Close, Smooth Surface |
| Minimum Width: | 101,6 mm / 4 inch |
| Open Area (%): | 0%. |
| Flight: | No |
| Sidewall: | No |
| Rod: | Ø4.5 mm / 0.177 inch |
| Approved: | FDA and EU |
| Curve: | No |
| Color: | Additional colors avaliable |
| Cleanability: | Excellent |
| Belt Thickness: | 8 mm / 0.315 inch |
| BELT MATERIAL | BELT STRENGHT | TEMPERATURE | BELT WEIGHT | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| STRAIGHT | CURVE | oC / oF (min) | oC / oF (max) | Kg/m2 / lb/ft2 | |||
| N/m | lb/ft | N/m | lb/ft | ||||
| Polypropylene | 2750 | 188 | – | – | +5 / +41 | +90 / +194 | 3,8 / 0.78 |
| Polyethylene | – | – | – | – | – | – | – |
| Acetal | 5170 | 354 | – | – | -43 / -45.4 | +110 / +230 | 5,7 / 1.17 |
You can download the e-Catalog for detailed review of Modutech product varieties.