| Pitch: | 12.7 mm / 0.5 inch |
| Belt Surface: | Close, Friction Surface |
| Minimum Width: | 150 mm / 5.90 inch |
| Open Area (%): | 0% |
| Flight: | Yes ( T25, T50 ) |
| Sidewall: | No |
| Rod: | Ø4.7 mm / 0.185 inch - Self Lock |
| Approved: | FDA and EU |
| Curve: | No |
| Color: | Additional colors avaliable |
| Cleanability: | Excellent |
| Belt Thickness: | 12,5 mm / 0.49 inch |
| BELT MATERIAL | BELT STRENGHT | TEMPERATURE | BELT WEIGHT | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| STRAIGHT | CURVE | oC / oF (min) | oC / oF (max) | Kg/m2 / lb/ft2 | |||
| N/m | lb/ft | N/m | lb/ft | ||||
| Polypropylene | 9900 | 679 | – | – | +5 / +41 | +90 / +194 | 6,5 / 1.33 |
| Polyethylene | – | – | – | – | – | – | – |
| Acetal | – | – | – | – | – | – | – |
You can download the e-Catalog for detailed review of Modutech product varieties.